Tesla’da Büyük Şok: On Binlerce Kişi İşten Çıkarılacak!

Tesla CEO’su Elon Musk‘tan gelen bir şirket içi e-posta, Tesla’nın dünya çapındaki iş sayısını “yüzde ondan fazla” azaltmaya karar verdiğini belirtiyor. Bunun nedeni, geçmişte “belirli alanlarda rollerin ve iş işlevlerinin tekrarlanmasına” yol açan “hızlı büyüme”.

YÜZDE 20’YE KADAR KÜÇÜLME!

ABD’li web sitesi Electrec’te yer alan haberde ilgili söylentileri duyan çalışanlardan alıntı yapıldı, çalışanların yüzde 20’sine kadarının işten çıkarılabileceğinin bildirdiği vurgulandı. Her ne kadar “yüzde ondan fazlası” yüzde 20 anlamına gelmese de yine de en az 14 bin Tesla çalışanının işini kaybedeceği anlamına geliyor.

TESLA CYBERTRUCK ÜRETİMİ AZALIYOR

Ayrıca ABD portalına göre Tesla, Teksas’taki fabrikasında Cybertruck’ın üretimini azaltacak. Son yıllık rapor, elektrikli pikaptan her yıl 125 bin adetten fazla üretilebileceğini belirtiyor. Üretim hattından gerçekte kaç tanesinin çıktığı ya da olası bir kesintiden sonra kaç tanesinin çıkacağı bilinmiyor. Ancak bu son haftalarda yaşanan ilk üretim kesintisi olmayacak.

MODEL 3 VE Y DETAYI

Mart ayının sonunda Tesla, Çin’deki fabrikasında üretimi azaltacağını duyurmuştu. Bloomberg’in içeriden kaynaklara dayandırdığı haberine göre Tesla, Şanghay’daki fabrikasında Model 3 ve Model Y’yi mart ayının başından bu yana haftada beş gün üretiyordu. Daha önce üretim haftada 6,5 gün yapılıyordu.

İlk çeyreğin hiç de sorunsuz geçmediği, nisan ayı başında yayımlanan üretim ve teslimat rakamlarındaki düşüşle açıkça ortaya çıktı.

TESLA’DAN AÇIKLAMA YAPILDI

Tesla açıklama olarak “Hacimlerdeki düşüş kısmen Fremont fabrikamızdaki güncellenmiş Model 3’ün üretim rampasının erken aşamasından ve Kızıldeniz çatışmasının neden olduğu nakliye sapmalarından ve Gigafactory Berlin’deki bir kundaklama saldırısından kaynaklanan fabrika kapanmalarından kaynaklandı” diye yazdı.

Olası işten çıkarmalarla ilgili olarak Electrek, Tesla’nın geçmişte sık sık “hızlı personel büyümesinin ortasında işe alım verimsizlikleri” nedeniyle yıllık işten çıkarma dalgaları gerçekleştirdiğini de belirtti.

KÖTÜ GEÇEN SON ÇEYREK

Tesla CEO’su Elon Musk’ın e-postasına göre şirket işten çıkarmaları bu şekilde gerekçelendirecek. Bununla birlikte Electrek, işgücünün son zamanlarda eskisinden daha az büyüdüğünü ve çok kötü geçen çeyreğin ve üretim kesintilerinin muhtemelen personel kesintilerinin ana nedenleri olduğunu da yazdı.

140 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR

Tesla şu anda dünya çapında yaklaşık 140 bin kişiyi istihdam ediyor. Bu da en az 14 bin çalışanın işten çıkarılmalardan etkileneceği anlamına geliyor.

DURUM DAHA DA KÖTÜLEŞEBİLİR!

Başlangıçta bu adımın Grünheide’deki Alman fabrikası gibi münferit fabrikaları nasıl etkileyeceği belirsizken, Handelsblatt iki iç kaynağa dayanarak şirketin buradaki 12 bin 500 çalışandan yaklaşık 3.000’ini işten çıkaracağını bildirdi.

NEREDEYSE HER 4 KİŞİDEN 1’İ

Başka bir deyişle, neredeyse her dört çalışandan biri, ilk söylentilerden önemli ölçüde daha yüksek. Habere göre, bu durumdan etkilenen ilk çalışanlar şimdiden bilgilendirilmiş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir